برگزاری دومین کنگره بین المللی فارماکواپیدمیولوژی
برگزاری دومین کنگره بین المللی فارماکواپیدمیولوژی

دومین کنگره بین المللی فارماکواپیدمیولوژی با محوریت بیماری های غیرواگیر در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برگزار شد.

دومین کنگره بین المللی فارماکواپیدمیولوژی با محوریت بیماری های غیرواگیر در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برگزار شد. به گزارش خبرنوین، دکتر محمداسماعیل اکبری رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه در دومین کنگره بین المللی فارماکواپیدمیولوژی با محوریت بیماری های غیرواگیر، آمار کل سرطان ها در سال ۲۰۱۷ را ۱۶,۸ میلیون مورد سرطان اعلام کرد و گفت: از این میزان ۹.۶ میلیون نفر در سال جان خود را از دست می دهند.
به گفته دکتر اکبری، ۹۷ درصد عمری که از مردم هدر می رود به علت مرگ زود رس و ۳ درصد آن به علت ناتوانی است.دکتر اکبری در ادامه، اظهار کرد: در زنان پس از سرطان پوست، سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان است و درمیان مردان و زنان، پس از سرطان پوست، سرطان معده سردمدار است. البته به طور کلی آمار ابتلا به سرطان در مردان نسبت به زنان بیشتر است.رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه، روند مرگ در مردان و زنان بر اثر سرطان را نزولی خواند و گفت: آمار ابتلا به سرطان هایی با عامل عفونی رو به کاهش و ابتلا به سرطان هایی با مولفه سلولی رو به افزایش است.
دکتر اکبری در خصوص عوامل موثر بر تغییر آمار ابتلا به سرطان، بیان کرد: عامل تغییر ساختار جمعیت ۲۴ درصد، رشد جمعیت ۱۰ درصد و قرابت سنی با این بیماری ۱۸ درصد در بروز سرطان دخالت دارد.وی با اشاره به اینکه سالانه نیم درصد از تولید ناخالص ملی صرف سرطان می شود، یادآور شد: ۳ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ صرف مبتلایان به سرطان شد که هزار و ۳۰۰ میلیارد آن مربوط به دارو بود.
دکتر اکبری در پایان از افزایش قدرت مراقبت از سرطان در کشور خبر داد و گفت: دو سوم مبتلایان به سرطان در سال ۲۰۰۵ جان خود را از دست دادند، در حالیکه این آمار در سال ۲۰۱۴ به کمتر از یک سوم رسید.