سرمایه گذاری ۸۷۰ میلیون دلاری در رسانه هند
سرمایه گذاری ۸۷۰ میلیون دلاری در رسانه هند

شرکت آمریکایی «جنرال آتلانتیک» 870 میلیون دلار در شرکت رسانه ای «رلاینس جیو» هندوستان سرمایه گذاری می کند. شرکت هندی تنها پس از 3 و نیم سال به حدود 400 میلیون مشترک ثابت رسید.

شرکت آمریکایی «جنرال آتلانتیک» ۸۷۰ میلیون دلار در شرکت رسانه ای «رلاینس جیو» هندوستان سرمایه گذاری می کند. شرکت هندی تنها پس از ۳ و نیم سال به حدود ۴۰۰ میلیون مشترک ثابت رسید.

به گزارش خبرنوین به نقل از ورایتی، گروه سرمایه گذاری جنرال آتلانتیک آمریکا قرار است ۸۷۰ میلیون دلار برای خرید سهم در توسعه رسانه ای پلتفرم های «جیو»(Jio) هزینه کند.

دو شرکت آمریکایی پس از آن که فیسبوک به عنوان یک سرمایه گذار استراتژیک در همین ماه ۹.۹ درصد از سهام این شرکت را به مبلغ ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار خریداری کرد، برای خرید سهام از این شرکت موفق هندی وسوسه شدند.

این اقدام گروه سرمایه گذاری جنرال آتلانتیک پس از خرید سهام از طرف دو سرمایه گذار مالی، سیلور لیک که ۷۵۰ میلیون دلار و ویستا ۱ میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار برای ۲.۳ درصد سهام پرداخت کردند، صورت می گیرد. در مجموع، شرکت پلتفرم های «جیو» مبلغ ۱۰ میلیارد و ۱۰ میلیون دلار از فروش این بخش از سهام خود کسب کرده است.

«رلاینس» اعلام کرد که معامله جنرال آتلانتیک بر ارزش سهام ۷۴ میلیارد دلاری برای شرکت «جیو» و ارزش سرمایه گذاری ۷۷.۶ میلیارد دلاری دلالت دارد. جنرال آتلانتیک با این خرید، ۱.۳۴ درصد از شرکت را در اختیار خواهد داشت.

شرکت پلتفرم های رسانه ای جیو در شروع، خدمات پهنای باند تلفن همراه را در سراسر کشور هندوستان با هزینه کم ارائه داد که به سرعت تلفن، اینترنت و بازار تلویزیون های پولی و اعتباری(pay-TV)را به لرزه درآورد. این شرکت تنها در مدت زمان سه سال و نیم از زمان راه اندازی، حالا ۳۸۸ میلیون مشترک ثابت دارد.

در یک گزارش شرکتی که در آخر هفته از سوی «رلاینس»(Reliance) منتشر شد، مصرف داده(Data) در هند از زمان راه اندازی شرکت «جیو» ۴۰ برابر شده است.

در همین بازه زمانی، سهم هند در ترافیک داده جهانی(global data traffic) از ۱ درصد به ۱۷ درصد رسیده است.

صنایع رسانه ای «رلاینس» تحت مدیریت «موکش آمبانی» امپراتوری رسانه ای عصر اینترنتی خود را بنا نهاده است. این شامل کسب سهام در گروه های تلویزیونی و توسعه استودیوهای تولید محتوای خاص خود شرکت نیز می شود.

حالا «پلتفرم های جیو»(Jio Platforms) مجموعه ای از فعالیتهای رسانه ای از جمله سرویس پخش موسیقی «JioSaavn»، «پهنای باند»، «خدمات تلویزیونی زنده» و خدمات پرداخت «JioPay» را در اختیار مشتریان قرار می دهد. همچنین در شرکت بین المللی «اِروس»(Eros) نیز ۵ درصد سهم خریداری کرده است.

فروش سهام در این مقطع کمک می کند تا شرکت صنایع رلاینس بدهی هایی را که در مرحله شروع و توسعه کار خود بالا آورده بود، را کاهش داده و سهم عمده ای از آنان را تسویه کند.

این شرکت اعلام کرده که قصد دارد بیش از ۲۱ میلیارد دلار بدهی خود را تا پایان سال جاری میلادی تسویه کند.