پاکسازی سوخت ذوب شده نیروگاه فوکوشیما از سال ۲۰۲۱
پاکسازی سوخت ذوب شده نیروگاه فوکوشیما از سال ۲۰۲۱

وزیر اقتصاد و صنعت ژاپن از برنامه ریزی برای پاکسازی سوخت ذوب شده و مواد رادیواکتیو نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما از سال 2021 خبر داده است.

وزیر اقتصاد و صنعت ژاپن از برنامه ریزی برای پاکسازی سوخت ذوب شده و مواد رادیواکتیو نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما از سال ۲۰۲۱ خبر داده است.

به گزارش خبرنوین به نقل از یاهونیوز، نیروگاه هسته ای فوکوشیما در سال ۲۰۱۱ به علت وقوع سونامی آسیب جدی دید و حالا بعد از گذشت چندین سال ژاپنی‌ها در تلاش هستند تا آثار به جا مانده از این رویداد را به هر نحو ممکن پاکسازی کنند.

در جریان این رویداد سه راکتور نیروگاه یادشده ذوب شدند و حالا ژاپنی‌ها نقشه راه پاکسازی این نیروگاه را تهیه کرده‌اند. بر اساس برآوردهای اولیه پاکسازی کامل این نیروگاه ۳۰ تا ۴۰ سال به طول می انجامد.

البته تحقق این هدف با چالش‌های جدی مواجه است. از جمله این چالش‌ها می توان به باقی ماندن ۸۰۰ تن سوخت هسته‌ای در سه راکتور ذوب شده اشاره کرد که پاکسازی آن کار ساده‌ای نخواهد بود. ژاپنی‌ها در دو سال گذشته تلاش زیادی برای دسترسی به این سوخت داشته‌اند و حتی از ربات‌های پیشرفته بدین منظور استفاده کرده‌اند. اما قرار است از پایان سال ۲۰۲۱ این کار با دقت و سرعت بیشتری از سر گرفته شود.

درهمین حال برخی محققان در مورد امکان پاکسازی کامل این نیروگاه تردید جدی دارند و معتقدند شاید اقدام بهتر ایجاد یک پوشش محافظ بر فراز نیروگاه باشد تا بعد از کاهش طبیعی حجم و شدت تشعشعات رادیواکتیو برای این کار اقدام شود.