۸ شغلی که در آینده باقی نخواهد ماند
۸ شغلی که در آینده باقی نخواهد ماند

روند انقلابی «نابودی خلاق»، صنایع و فرصت های جدیدی را معرفی می کند، اما صنایع و مشاغل کمتر کارآمد پشت سر آن جا می مانند. حتی صنایع دیرپا نیز اگر در تلاش برای نوآوری قصور کنند، ممکن است در وضعیت مرگ و زندگی قرار بگیرند.

روند انقلابی «نابودی خلاق»، صنایع و فرصت های جدیدی را معرفی می کند، اما صنایع و مشاغل کمتر کارآمد پشت سر آن جا می مانند. حتی صنایع دیرپا نیز اگر در تلاش برای نوآوری قصور کنند، ممکن است در وضعیت مرگ و زندگی قرار بگیرند.

به گزارش خبرنوین، دایره آمار کار آمریکا اخیرا فهرستی از مشاغلی را منتشر کرده که سریع تر از بقیه رو به زوال دارند. در ادامه به ۸ مورد از مشاغلی که در صدر این فهرست جای دارند اشاره می شود.

۱٫منشی های خصوصی (میانگین درآمد سالانه ۵۹۳۴۰ دلار) / ۲۰۱۸ (تعداد فعلی۶۲۲۵۰۰ نفر) ۲۰۲۸: (تعداد پیش بینی شده)۴۹۹۴۰۰ نفر
یکی از مشاغلی که به سرعت رو به افول دارند، منشی های خصوصی و دستیاران اداری خصوصی هستند که در مجموع مشاغل یکی از بزرگ ترین آنها محسوب می شوند.

این افراد با انجام دادن جستجوهای لازم، آماده سازی گزارش ها و مکاتبات، پذیرش ملاقات کنندگان و برنامه ریزی جلسات، حمایت سطح بالایی را برای کارکنان ارشد فراهم می کنند. امکان دارد گاه آنها مسئولیت آموزش کارکنان سطح پایین تر را نیز بر عهده داشته باشند.

۲٫ تایپیست ها (۳۹۷۵۰ دلار) / ۲۰۱۸: ۶۰ هزار نفر – ۲۰۲۸: ۴۰ هزار نفر

تایپیست ها را با دستیاران اداری اشتباه نگیرید. آنها از ابزارهای متنی برای تایپ نامه ها، گزارش ها یا دیگر اسناد استفاده می کنند (ممکن است آنها در کنار این به دیگر وظایف حوزه منشی گری نیز بپردازند.)

امروزه ۶۰ هزار تایپیست حرفه ای در آمریکا وجود دارند، اما دولت پیش بینی می کند که این رقم در طول یک دهه آینده با ۳۳٫۸ درصد کاهش به ۴۰ هزار نفر کاهش پیدا خواهد کرد.

۳٫ داده نگاران (۳۲۱۷۰ دلار) / ۲۰۱۸: ۱۸۷۳۰۰ نفر – ۲۰۲۸: ۱۴۳۹۰۰ نفر

تکنسین های داده نگار با استفاده از تجهیزات خاص و در بیشتر موارد با یک صفحه کلید، داده های حروفی، عددی نمادین را وارد سیستم های رایانه ای می کنند. آنها به طور میانگین سالانه ۳۲۱۷۰ دلار درآمد دارند.

در حال حاضر ۱۸۷ هزار داده نگار در ایالات متحده مشغول به کارند، اما پیش بینی می شود که طی یک دهه آینده این تعداد با کاهشی ۲۳ درصدی به ۱۴۴ هزار نفر برسد. به نظر می رسد که این کاهش عمدتا ناشی از پیشرفت خودکارسازی باشد که مستلزم کار منشی گری یدی کمتری است.

۴٫ منشی های حقوقی (۴۶۳۶۰ دلار) / ۲۰۱۸: ۱۸۰ هزار نفر- ۲۰۲۸: ۱۴۲۵۰۰ نفر

منشی های حقوقی درقبال انجام وظایف منشی گری برای وکلا و دفاتر حقوقی، به طور متوسط سالانه حدود ۴۶ هزار دلار دستمزد می گیرند. این مسئولیت ها اغلب شامل آماده سازی اسناد حقوقی و مکاتباتی چون احضاریه ها، شکواییه ها و از این قبیل و نیز انجام برخی جستجوهای حقوقی است.

۵٫ اپراتورهای تلفن (۲۹۴۲۰ نفر) / ۲۰۱۸: ۷۴ هزار نفر- ۲۰۲۸: ۵۵۹۰۰ نفر

باورتان بشود یا نشود امروزه هنوز نزدیک به ۷۴ هزار اپراتور تلفن در آمریکا وجود دارند. این افراد با سیستم های تلفنی برای انتقال مکالمات کار می کند، گرچه کار آنها گاه شامل ثبت پیام ها یا ارائه اطلاعات به تماس گیرندگان نیز می شود.

اپراتورهای تلفن سالانه حدود ۳۰ هزار دلار درآمد دارند، اما دولت پیش بینی می کند که ظرف یک دهه آینده تعداد آنها از ۵۵۹۰۰ نفر به ۱۷۵۰۰ نفر کاهش پیدا کند.
هرچند که اپراتورهای تلفن زمانی یکی از اجزای جدایی ناپذیر بیشتر جوامع بودند، اما عصر ارتباطات گروهی دیجیتال به جایی رسیده که دیگر اتکای چندانی به این شکل قدیمی از ارتباطات وجود ندارد.

۶٫تفکیک کنندگان بسته های پستی (۵۸۷۷۰ دلار) / ۲۰۱۸: ۹۹ هزار نفر – ۲۰۲۸: ۷۶ هزار نفر

۷٫ پستچی ها (۵۵۲۱۰ دلار) / ۲۰۱۸: ۳۲۸ هزار نفر- ۲۰۲۸: ۲۶۳ هزار نفر

۸٫کارمندان خدمات پستی (۵۵۲۸۰ دلار) / ۲۰۱۸ : ۷۵ هزار نفر- ۲۰۲۸: ۶۰ هزار نفر